Jak działa rekuperacja w domu?
Rekuperacja to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. To system, którego głównym urządzeniem jest centrala wentylacyjna, potocznie nazywana rekuperatorem. Rekuperator zapewnia nam wymianę zużytego, brudnego powietrza z pomieszczeń, na czyste i świeże z zewnątrz. Co ważne, rekuperator odzyskuje ciepło z usuwanego powietrza i przekazuje je poprzez tzw. wymiennik ciepła do powietrza nawiewanego. W praktyce odzyskujemy nawet powyżej 80% całego ciepła, które w innym wypadku bezpowrotnie uciekło by przez komin wentylacyjny. Przekłada się to bezpośrednio na nasz komfort i oszczędność energii.
Czy mógłbyś oddychać bez płuc?
Twój dom też nie – rekuperator Komfovent Domekt to właśnie płuca Twojego domu.
Myśląc o wentylacji w domu, pierwszym skojarzeniem jest tzw. wentylacja grawitacyjna. Jest to najprostsze, i nadal często stosowane rozwiązanie. Polega ono na wywołaniu ruchu powietrza przez wiatr lub różnicę między temperaturą powietrza we wnętrzu i na zewnątrz domu. W praktyce oznacza to, że taka wentylacja działa w zimę, kiedy mamy w domu znacznie wyższą temperaturę niż na zewnątrz (różnicę ciśnień). Wiosną czy latem, ruch powietrza zanika, temperatury się wyrównują a wraz z nimi kończy się wydajna wentylacja grawitacyjna. Warunki zewnętrzne zaczynają działać na naszą niekorzyść, tj. gorące powietrze jest zaciągane do domu. Konsekwencją takich procesów jest wzrost stężenia CO2 w domu,
a więc zaczynamy się gorzej czuć – jesteśmy apatyczni i bez sił. Tylko wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – czyli popularna rekuperacja – zapewnia nam dostęp do świeżego powietrza, w sposób kontrolowany przez cały rok. Równie ważne są kwestie dbania o środowisko naturalne i oszczędzanie energii. Stosując wentylację grawitacyjną większość energii cieplnej produkowanej przez nasz piec, jest marnowana - cierpi na tym środowisko, a my ponosimy realne straty finansowe. Mając zainstalowany w domu rekuperator Komfovent Domekt, możemy odzyskać nawet ponad 80% energii cieplnej.
Jakie są praktyczne plusy zastosowania rekuperatora Komfovent Domekt w Twoim nowym domu:
KOMFORT POD KONTROLĄ
Oddychasz cały czas świeżym
powietrzem o niskim stężeniu C02
FILTRACJA POWIETRZA
Nie jesteś wystawiony na działanie
alergenów, pyłków roślin
– filtr je zatrzymuje
MNIEJ KURZU W POWIETRZU
Łatwiej dbasz o czystość w domu
ponieważ mniej kurzu znajduje się
w powietrzu
NIE OTWIERASZ OKIEN
Nie masz problemu z komarami,
owadami i innymi insektami
DBASZ O ZDROWIE
Bieżąca wymiana powietrza
ogranicza rozwój zarodników
grzybów w domu
NISKIE KOSZTY EKSPLOATACJI
Optymalne wykorzystanie
wyprodukowanej energii cieplnej
OPTYMALNE KOSZTY INWESTYCJI
Mniejsze zapotrzebowanie na moc
cieplną – piec o niższej mocy, brak
komina do wentylacji grawitacyjnej
ODZYSK CHŁODU
Aby schłodzić dom potrzebujesz klimatyzacji
o mniejszej mocy (rekuperacja odzyska chłód
i rozprowadzi go po całym domu!)
Ważne – dotyczy urządzeń z wymiennikiem obrotowym.
OBALAMY MITY!
Wentylacja grawitacyjna nic nie kosztuje.
Wydaje się, że skoro nie ma żadnego urządzenia to wentylacja grawitacyjna nic nie kosztuje. To nieprawda. Musimy przecież postawić komin, który przy zastosowaniu rekuperacji jest nam nie potrzebny. Po za tym, w większości nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wysoki jest koszt eksploatacji, nawet sezonowego działania wentylacji grawitacyjnej. Aby utrzymać komfortową temperaturę w domu - od jesieni do wiosny - płacimy przecież za paliwo do naszego pieca. A ponad 50% energii cieplnej, którą wyprodukuje nam nasze źródło ciepła, jest zwyczajnie marnowane i bezpowrotnie ucieka przez kominy za sprawą wentylacji grawitacyjnej. To realnie marnowane pieniądze!
Czego możesz oczekiwać po rekuperatorze Komfovent Domekt
Będzie optymalnie odzyskiwał ciepło lub chłód przez cały rok – niezależnie od pogody
Liczbą, która najczęściej pojawia się w opisie rekuperatora jest tzw. % odzysku ciepła. Producenci prześcigają się kto da więcej. Bądźmy tutaj ostrożni i nie pozwólmy uśpić naszej czujności. Wysokie liczby (powyżej 90%) – typowe dla urządzeń z wymiennikami przeciwprądowymi – oznaczają CHWILOWĄ SPRAWNOŚĆ! W idealnych warunkach pracy, nasz odzysk będzie tak wysoki. Ale wystarczy, że temperatura zewnętrzna spadnie poniżej 0°C, żeby doszło do wykroplenia kondensatu i zamarznięcia wymiennika, sprawność drastycznie spadnie - nawet do 0! Wybierając rekuperator Komfovent Domekt R z wymiennikiem obrotowym mamy pewność, że sprawność odzysku ciepła będzie optymalna przez cały rok! I będzie ona na równie wysokim poziomie 80-86%! Niezależnie od niskich temperatur zewnętrznych.
Nie będzie wysuszał powietrza w Twoim domu
Suche powietrze w domu, to częsty powód złego samopoczucia. Szczególnie zimą, kiedy powietrze ma mniejszą zawartość wilgoci niż latem. Często stosowanym w rekuperatorach rozwiązaniem są tzw. wymienniki krzyżowe lub przeciwprądowe. Ze względu na swoją budowę, mają one tendencję do przesuszania powietrza, więc zimą, oznacza to konieczność stosowania nawilżania powietrza. W rekuperatorach Komfovent Domekt stosowane jest nowocześniejsze, optymalne rozwiązanie - tzw. wymienniki obrotowe (rotory), w których ten problem nie występuje. Wymiennik obrotowy w rekuperatorach Domekt R odzyskuje część wilgoci z powietrza wywiewanego, dbając o utrzymanie komfortowych warunków tj. wilgotności powietrza na poziomie 40 - 70%. W przypadku konieczności jeszcze efektywniejszego odzysku wilgoci z powietrza wywiewanego, wymiennik obrotowy może być pokryty specjalną powłoką higroskopijną z zeolitu , która zwiększa odzysk wilgoci z powietrza wywiewanego nawet do 90%!
Będzie energooszczędny
Nagrzewnica wstępna, to element niezbędny przy rekuperatorach z wymiennikiem przeciwprądowym. Gwarantuje, że wymiennik nie będzie zamarzał, kiedy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 0°C. Niestety każde jej uruchomienie oznacza realne koszty. Z reguły, moc nagrzewnic wstępnych w domowych rozwiązaniach wynosi 0,5-1,5 kW! Wybierając Komfovent Domekt R z wymiennikiem obrotowym również ten problem przestaje nas dotyczyć – fizyka pracy rotora nie pozwala mu zamarzać, więc nie potrzebuje on nagrzewnicy wstępnej. Dodatkowo ważne, aby w standardzie Twoje urządzenie posiadało automatykę, która pozwala na bieżąco kontrolować i optymalizować wydatki, najlepiej za pomocą aplikacji mobilnej, tak jak seria Domekt.
UWAGA!
Decydując się na wymiennik przeciwprądowy zwróćmy uwagę, żeby urządzenie na pewno było wyposażone w nagrzewnicą wstępną - jeśli jej nie będzie, to w przyszłości możemy bardzo żałować tej decyzji, szczególnie w momencie, gdy zimne powietrza zacznie nam wiać w czasie tzw. odmrażania wymiennika.
Będzie posiadał w standardzie zaawansowaną automatykę sterowania
Za to, co potrafi rekuperator, odpowiada jego mózg, czyli automatyka sterowania. Wybierając Komfovent Domekt masz pewność, że dostajesz nowoczesną, inteligentną automatykę sterowania, posiadającą w standardzie wszystkie zaawansowane funkcje. Dzięki nim, Twój rekuperator będzie naprawdę on-line, będzie posiadał wiele trybów pracy oraz rozbudowane harmonogramy pracy, które pozwolą Ci oszczędzać pieniądze. Zwróć uwagę, że rekuperatorem Komfovent Domekt, możesz sterować nie tylko za pomocą panelu LCD, ale także - bez dodatkowych kosztów - za pomocą smartfona, tabletu, czy komputera. Zaawansowana automatyka Twojego rekuperatora będzie posiadać również szereg dodatkowych funkcji, zwiększających Twój komfort każdego dnia, takich jak m.in: funkcja CAV - stały wydatek powietrza, funkcja "Kominek" czy "Okap", opcjonalna kontrola jakości powietrza, czy też szczególnie przydatne latem funkcje odzysku chłodu i Free coolingu. Więcej o automatyce Komfovent Domekt przeczytasz na kolejnych stronach przewodnika.
Twój rekuperator Komfovent Domekt z wymiennikiem obrotowym:
Nie wysusza powietrza
Posiada zaawansowaną automatykę - zapewnia komfort na co dzień
Optymalnie działa przez cały rok
Zapewnia pełne Wsparcie Serwisowe on-line, bezpłatnie także po gwarancji
Jest energooszczędny - klasa energetyczna A lub A+
Zdalne Wsparcie Serwisowe on-line. Spokój i komfort na co dzień - również po gwarancji. Unikalna na rynku usługa serwsu on-line Komfovent Domekt.
To, że gwarancja kiedyś się skończy to fakt. Dotyczy to każdego urządzenia. Decydując się na dany rekuperator sprawdź, jaką ochronę serwisową masz zapewnioną po gwarancji. W przypadku Komfovent Domekt spokój gwarantuje Ci usługa Zdalnego Wsparcia serwisowego on-line. To w 100% bezpłatna i nie ograniczona w czasie pomoc techniczna i serwisowa. Jak wskazują statystyki, zdecydowana większość zgłoszeń serwisowych jest możliwa do rozwiązania zdalnie bez wzywania stacjonarnego serwisu!
Pełna diagnostyka centrali wentylacyjnej KOMFOVENT on-line
Usługa bezpłatna zarówno w trakcie, jak i po gwarancji
82% zgłoszeń zdalnego wsparcia w całości rozwiązujemy zdalnie
Inteligentna automatyka sterowania.
Mózg rekuperatora. Poznaj jego możliwości.
To automatyka sterowania odpowiada za to, jaki jest i co potrafi Twój rekuperator. To jej funkcje mają za zadanie zwiększyć na co dzień komfort Twój i Twojej rodziny.
Funkcja CAV
Rekuperator dba, aby zawsze była taka sama, optymalna ilość powietrza w domu, niezależnie od oporów instalacji.
Kontrola jakości powietrza
Po podłączeniu czujników jakości lub wilgotności automatyka samodzielnie zadba o optymalne ich parametry.
Funkcja "Kuchnia"
Automatyka sama zadba o odpowiednie balansowanie ilości powietrza, w momencie uruchomienia okapu kuchennego, ilość powietrza wywiewanego zmniejszy się, dzięki czemu w domu nie będzie tworzone niekorzystne podciśnienie.
Free cooling
Latem, gdy w nocy temperatura na zewnątrz jest niższa niż w domu, automatyka sama schładza pomieszczenia powietrzem zewnętrznym.
Odzysk chłodu
W okresie letnim rekuperator odzyskuje chłód z klimatyzowanych pomieszczeń zwiększając komfort w całym domu.
8 gotowych trybów pracy na wszystkie okazje.
Poza domem, normalny, intensywny, turbo, okap, kominek, nadrzędny, urlop - z możliwością dowolnej modyfikacji.
Koszty zawsze pod kontrolą
Licznik energii i odzysku ciepła zapewniają możliwość kontroli w czasie rzeczywistym poboru energii oraz odzysku ciepła - bezpośrednio na ekranie Twojego smartfona.
Harmonogram
Możesz skorzystać z kilku wgranych wzorców lub stworzyć od zera Twój prywatny harmonogram pracy urządzenia.
100% on-line!
Wbudowany webserwer, inteligentny protokół DHCP, nanorouter WIFI w zestawie, aplikacja Komfovent Control, czy chmura producenta sprawią, że połączyć się ze swoim rekuperatorem w prosty i wygodny sposób z dowolnego urządzenia z każdego miejsca na ziemi.
Możliwość współpracy z pompą ciepła
Pompa ciepła dostarcza do budynku ciepłą wodę na potrzeby c.o. oraz cwu, ma równiez możliwość dostarczenia chłodnej wody. Automatyka rekuperatora współpracuje z pompą ciepła, dzięki czemu powietrze jest ogrzewane w okresie zimowym i chłodzone latem.
Licznik energii
- Wskaźnik poboru energii w czasie rzeczywistym.
- Możliwość obserwowania bieżących kosztów pracy centrali.
- Licznik odzysku ciepła.
Wybór trybu pracy
- 8 gotowych trybów na wszystkie okazje.
- Inteligentne algorytmy oszczędzania energii.
- Automatyczne sterowanie jakością powietrza i pozostałymi parametrami wpływającymi na komfort w pomieszczeniach.
Aplikacja "Komfovent Control"
Nowa aplikacja w chmurze jest przeznaczona do sterowania centralami wentylacyjnymi DOMEKT wyposażonymi w automatykę sterowania C6. Łatwy w obsłudze interfejs zapewnia intuicyjne sterowanie. Ponieważ aplikacja w pełni odwzorowuje panel sterowania, możliwy jest dostęp do wszystkich funkcji. Aplikacja jest dostępna w Google Play i App Store.
Nowoczesny wymiennik ciepła.
Serce rekuperatora. Poznaj jego rodzaje.
Wymiennik ciepła to serce każdego rekuperatora. To on odpowiada za odzysk energii z powietrza wywiewanego z Twojego domu. Na rynku najpopularniejsze są dwa rozwiązania: wymiennik obrotowy tzw. rotor oraz wymiennik przeciwprądowy. Obydwa rozwiązania mają swoją zalety. Poznaj je już teraz.
DOMEKT R
z obrotowym wymiennikiem ciepła
DOMEKT CF
z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła
Rozmiary i wydajności central Domekt R
Rozmiary i wydajności central Domekt CF
Zalety:
Zalety:
Wysoka, całoroczna sprawność odzysku ciepła (86 %), nawet przy temperaturach poniżej -20°C na zewnątrz.
Wysoka, chwilowa sprawność odzysku ciepła (nawet do 92 %).
Brak zamarzania wymiennika.
Brak elementów ruchomych gwarantuje długotrwałą, efektywną eksploatację.
Efektywne odzyskiwanie chłodu w lecie, tym samym zmniejszenie kosztów klimatyzacji.
Opcjonalna, entalpiczna wersja wymiennika, wykonana z wysokiej jakości membrany, pozwalającej na częściowy odzysk wilgoci z powietrza wywiewanego.
Zrównoważona wilgotność powietrza w pomieszczeniach, zapewniająca odpowiedni komfort przez cały rok.
Płynnie sterowana przepustnica by-pass, większa kontrola procesu odszraniania wymiennika.
Minimalny stopień podmieszania powietrza (poniżej 1%).
Brak wykroplenia kondensatu.
Brak konieczności stosowania nagrzewnicy wstępnej.
Jak wybrać optymalny model rekuperatora do swojego domu?
Dobór odpowiedniego, konkretnego modelu rekuperatora Komfovent Domekt to zadanie dla architekta lub projektanta, od którego kupiliście lub kupicie Państwo projekt domu. Razem z projektem powinna być podana jasna informacja, jakiej wydajności urządzenie będzie optymalne.
Te dane dodatkowo zweryfikuje każdy profesjonalny wykonawca instalacji wentylacyjnej.
Ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyście Państwo również sami – dysponując kilkoma danymi – sprawdzili orientacyjnie, który Komfovent Domekt będzie dla Was odpowiedni.
Zbierz podstawowe dane:
Ile osób będzie na stałe mieszkało w domu
Jaka jest powierzchnia użytkowa (nie wliczamy garażu)
Jaka jest kubatura (mnożymy powierzchnię użytkową przez średnią wysokość pomieszczeń)
Czy są dodatkowe pomieszczenia takie jak: pralnia, suszarnia (kwestia wilgoci); spiżarnia, garderoba, przedsionki (kwestia dodatkowych wyciągów)
Wylicz ilość potrzebnego powietrza:
KROK 1. Użyj przelicznika:
Przelicznik 0,7 x kubatura = ilość potrzebnego powietrza.
PRZYKŁAD
Dla domu 160 m2 o średniej wysokości
pomieszczeń 2,75 m wychodzi kubatura
160 x 2,8 = 448 m3. 448 x 0,7 = 314 m3/h .
UWAGA – jeśli masz dużo dodatkowych pomieszczeń przelicznik powinien zostać zwiększony nawet do 1. Czyli dla omawianego przykładu – 448 x 1 = 448 m3/h.
KROK 2. Określ maksymalną wydajność urządzenia.
Rekuperator staramy się tak dobrać, aby ilość powietrza którą uzyskaliśmy w punkcie 1 oscylowała około 80% maksymalnej wydajności urządzenia. Rekuperator nie powinien cały czas pracować z wydajnością powyżej 80% - znacząco wpływa to na:
- oszczędność energii elektrycznej,
- generowany hałas,
- żywotność urządzenia.
Dla naszego przykładu:
314 m3/h / 80% = 392,5 m3/h lub 448 / 80% = 560 m3/h.
Z powyższych obliczeń wynika, że maksymalny przepływ urządzenia powinien mieścić się w zakresie między 392,5 i 560 m3/h, co zagwarantuje odpowiednią wymianę powietrza nawet w przypadku dodatkowych pomieszczeń, czy podczas rodzinnego przyjęcia.