Promienniki podczerwieni

Promienniki podczerwieni stanowią jedną z alternatywnych metod wykorzystywanych do podnoszenia temperatury w pomieszczeniach. Mechanizm ogrzewania sprawia, że ciepło punktowo wydzielane przez urządzenie jest bardzo szybko odczuwalne. Sprzęt ten doskonale sprawdza się podczas codziennego dogrzewania pomieszczeń, a także podczas prowadzenia prac remontowych w mieszkaniu.

Jak działają promienniki podczerwieni?

Promienniki podczerwieni przetwarzają energię zasilania na ciepło w postaci punktowego promieniowania podczerwonego ogrzewającego nie powietrze, a obiekty. Czym różni się ten mechanizm działania od innych urządzeń grzewczych? Tradycyjne źródła ogrzewania, takie jak grzejniki, oddają ciepło do otoczenia poprzez stopniowe ogrzewanie powietrza rozchodzącego się po obiekcie. Podobnie sytuacja wygląda podczas użycia dmuchaw zasysających powietrze. Natomiast w przypadku promienników podczerwieni przekazywanie ciepła do otoczenia nie wymaga użycia powietrza.

W przeciwieństwie do unoszącego się do góry, ciepłego gazu, wydzielone promienie podczerwone biegną w linii prostej, zatrzymując się na pierwszym napotkanym obiekcie. Światło pada więc bezpośrednio na płaszczyznę i ogrzewa ściany, meble czy też samych domowników. Mechanizm działania promienników można porównać do padania promieni słonecznych – nawet zimą ciepło pochodzące z promieni jest odczuwalne dla człowieka. Promienniki podczerwieni szybko ogrzewają dokładnie to miejsce, na które zostaną skierowane, nie wymuszając jednocześnie ruchu powietrza. Dlatego urządzenia te doskonale sprawdzają się m.in. w pomieszczeniach o podwyższonym poziomie zapylenia. Znajdują także powszechne zastosowanie w bezpyłowym osuszaniu wysychających ścian czy powłok malarskich, a także w ogrzewaniu miejsc pracy. 6

Aktywne filtry